Varhany – „královský nástroj“

Organ, Orgue, Organo, Orgel.. Jen u nás nese tento velebný nástroj označení VARHANY. Nástroj, který provází lidstvo už odnepaměti. Fascinuje nás svou stavbou, mohutností, zvukovými možnostmi. Dokáže hřmět, tiše zpívat, radovat se i truchlit a je tomu tak již po dlouhá staletí. Doba jeho vzniku sahá až do starověké Alexandrie…

Co vlastně ve varhanách zní?

Varhany znějí díky píšťalám. Stovkám píšťal. Tisícům píšťal! Největší chrámové varhany na světě stojí kousek od nás – v bavorském Pasově. Jsou velké zhruba jako dvoupatrový dům a čítají přes 15 tisíc píšťal. Slyšet je je opravdu zážitek. Mohu potvrdit!

Také naše zemička skýtá ve svých kostelích nespočet varhan větších či malých, historických či novodobých, které čekají, až je ruka (a noha) poučeného varhaníka rozezní nejen k doprovodu liturgie, ale také při různých společenských obřadech – důležitých meznících v lidském životě nebo za účelem interpretace skladeb varhanní literatury pro povznesení lidské duše někam hodně vysoko..

Kdo by je nechtěl poznat „na vlastní kůži“?

Přes svoji výjimečnost a titul „královna mezi nástroji“, jak varhany označují všude ve světě, se jedná o hudební nástroj jako každý jiný. Dnes již nemusíte chodit za varhanní hudbou výlučně do kostelů, kaplí, bazilik či katedrál (i když upřímně, takový prostor je zkrátka nenahraditelný!). Můžete na ně narazit i v moderních koncertních síních, divadlech či na zámcích, kde oblažují ucho (i oko) světského posluchače.

Koho varhany totálně nadchnou, může si je pořídit dokonce domů. Jak takový nástroj sehnat a kterak se na ně naučit hrát se dozvíte v některém z dalších článků😊

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.